iCombi® Classic

 

    

 

Новиот iCombi® Classic е пофункционален и повпечатлив од кој било од неговите претходници! Тој брзо ќе стане незаменлив помошник во вашата кујна. Со него можете функционално да замените бројни конвенционални апарати за готвење, како што се шпорети, конвекторски печки, тави за вртење, тенџериња, скари, шпорети на пареа, а во исто време ќе зафаќа површина помала од 1м2. Тој е силен, моќен, високо продуктивен и многу ефикасен. Лесен е за употреба, а импресивните функции гарантираат висококвалитетно готвење. Потпирајќи се на вашето искуство како готвач, секогаш ги дава резултатите што ги сакате.

Со iCombi® Classic стекнувате самодоверба. Конвектомат, кој комбинира висококвалитетна храна со многу висока продуктивност за да одговори на предизвиците на вашата кујна.

Тој работи прецизно на секој начин. Цврст, лесен за сервирање и импресионира со своите карактеристики кои во секое време овозможуваат јадења со највисок квалитет: препечена кора, сочно печење, интензивни вкусови, заситени бои и последно, но не и најмалку важно зачувување на максималниот витамин и минерален состав на храната. Високите способности и доверливост ви овозможуваат лесно да го зголемите капацитетот и продуктивноста на вашата кујна до 50%!
Овозможува печење, пржење, динстање, пареа, бланширање, готвење, стерилизација и многу други варијации за преработка на храна во еден уред.

Со оптимизирана геометрија на работната комора, 2 реверзибилни и индивидуално контролирани мотори, прецизни мерења и унифицирана контрола на функциите и процесите гарантираат оптимална клима во секоја точка од работната комора, која може специјално да се постави за секој специфичен производ. Добивате совршен и еднаков резултат по порција, парче по парче и дел по порција. Ова е разликата што вашите гости ќе ја видат, вкусат и уживаат.

 

 

iCombi® Classic е опремен со целосен екран на допир во боја.
Лесниот за употреба контролен панел со интуитивен интерфејс заштедува време и пари за обука на персоналот! Можете лесно да ракувате со вашиот iCombi® Classic, благодарение на неговата едноставност, неговите препознатливи симболи и централниот ротор со функцијата за избор на „туркање“. Проширените мрежни решенија се логичен додаток. Вградениот WIFI интерфејс и опционалниот LAN овозможуваат удобна интеграција со платформата ConnectedCooking® - мрежното решение на RATIONAL, за складирање и обработка на програми, сервисни податоци и HACCP документација.

iCombi® Classic секогаш работи на оптимално високи нивоа, благодарение на централниот систем за мерење и контрола. Моќниот вграден генератор на свежа пареа обезбедува оптимална заситеност на фотоапаратот со хигиенски чиста пареа. Високо ефикасно извлекување на влага, со капацитет за извлекување до 105 л/сек., зголемен број вентилатори и оптимален дизајн на комората за готвење помагаат енергијата да се пренесе во храната во вистински момент и со потребната точност и моќ. Овие оптимизации обезбедуваат до 10% помала потрошувачка на енергија и вода за процесите.

Методи за готвење:
 - Можност за складирање до 100 програми за готвење со низа до 12 чекори

 

iCombi® Classic работи во автоматски режим и овозможува индивидуално програмирање, повторливост и високо ниво на резултати, сигурност и квалитет. Дали го добивте посакуваниот резултат? Лесно зачувајте го процесот на готвење.

 

 - Заситена свежа пареа во температурен опсег помеѓу 30 ° C - 130 ° C

 

Генераторот на пареа со високи перформанси секогаш обезбедува хигиенски чиста пареа, а подобрената контрола овозможува прилагодување на заситеноста во чекори од 10%. Можете да готвите без додавање вода и без да чекате водата да зоврие. Константната температура во комората за готвење и нејзината максимална заситеност со пареа гарантираат рамномерен и нежен процес на готвење, а со тоа и најдобар квалитет на храната. Бои, крцкавост, зачувани хранливи материи и витамини се загарантирани, особено кај зеленчукот. Дури и чувствителна храна како карамел крем, киш, риба и др. ќе зготвите со минимален труд - дури и во големи количини.

 

 Конвекция от 30°C до 300°C

 

Горещият въздух циркулира с регулируема скорост около храната, обгръщайки я от всички страни. Гарантирания постоянен поток горещ въздух с температура до 300°С не е просто техническа подробност. Разполагате с резервни мощности, дори и при пълно зареждане. Това е единственият начин за гарантиране на отлични резултати при приготвяне на сочни, запечени картофи на тиган или замразени полуфабрикати като калмари, крокети, пролетни рулца и пилешки крилца, или меки тестени изделия.

 

 - Конвекција од 30 ° C до 300 ° C

 

Топол воздух циркулира со прилагодлива брзина околу храната, обвивајќи ја од сите страни. Гарантираниот постојан проток на топол воздух со температура до 300 ° C не е само технички детал. Имате резервна енергија, дури и кога е целосно наполнета. Ова е единствениот начин да се обезбедат одлични резултати при готвење сочни, печени компири во тава или замрзнати полупроизводи како што се лигњи, крокети, ролати и пилешки крилца или меки тестенини.

 

Finishing® режим

Finishing® значи намерно прекинување на циклусот помеѓу производството на производите и нивното сервирање. Од прилози до главни јадења, користејќи оптимална клима, однапред подготвената храна ќе ја загреете до совршенство во iCombi® Classic, до саканата температура на сервирање. Регенерирајте ги разладените јадења до идеална температура за сервирање, без разлика дали производите се во послужавници, чинии или контејнери. Режим кој овозможува функционална примена на методот „Cook & Chill“ за оптимизирање на работата и трошоците на вашата страница. Добивате флексибилност и гостите ќе уживаат во квалитетна храна, т.е. повеќе нема да морате да го одржувате жешко долго време, а со тоа да го деградирате неговиот квалитет.

 

Регулирање на брзината на вртење

Ја имате вистинската брзина на воздухот за секој вид храна. Со опцијата за избор помеѓу 5 брзини, дури и правењето суфле, еклери или бисквити станува „детска игра“.

 

Автоматско чистење со 4 програми

Не може да биде полесно и побезбедно! Без разлика колку интензивно го користите iCombi® Classic, во зависност од тоа колку е валкан апаратот, системот за автоматско чистење ќе го одреди потребниот степен на чистење - силен, лесен или среден. Работи со растворливи таблети за чистење, без фосфати. Се чисти сам, а по желба тоа може да се случи и ноќе, без потреба од надзор. Новиот систем за чистење има функција CareControl®, која ја елиминира потребата за претходно омекнување на водата или редовно отстранување на наслагите од бигор од генераторот на пареа. За погодност, нивоата на чистење се избираат брзо и лесно на екранот. Потребните количини детергент, за секоја избрана програма, повторно се наведени таму. Само треба да ја ставите посочената количина таблети и готово! Секогаш ќе имате хигиенски чист и добро одржуван апарат.
Она што најмногу го заштедувате на автоматско чистење се трудот, работното време и трошоците за одржување. Благодарение на употребата на детергенти во форма на таблети, чистењето е исклучително безбедно и секогаш правилно дозирано!

 

Безбедно користење

• Вграден USB влез за HACCP пренос и сервисни податоци, софтверски ажурирања и за поврзување дополнителна температурна сонда.
• Безбедносни ограничувачи на температурата за грејачи и генератор на пареа.
• VDE одобрен за работа без надзор
• Максимална висина на највисокото ниво на готвење 1,60m. (5¼ стапки).
• Надолжно поставени

 

КОРИСТЕЊЕ

• Централен ротор - Контролен прекинувач со функција „push“, за избор на саканите поставки;
• 4,3" TFT дисплеј во боја и екран на допир со јасни симболи за лесно ракување;
• Чист кориснички интерфејс со икони;
производи / фиоки во комората
• Вентилатори со интегриран систем за сопирање
• Лесно отворање и затворање на вратата

 

Главни карактеристики:

• Сонда за мерење на внатрешната температура на производите
• Контрола на климата - влажноста се мери, прилагодува и регулира прецизно, со точност од 1 ° С
• Индивидуално програмирање на 100 програми за готвење, секоја со до 12 чекори
• USB интерфејс
• Генератор на пареа со висока продуктивност на свежа пареа
• 2 двонасочни вентилатори со 5 брзини на вртење
• Интегриран систем за екстракција на маснотии, без дополнителни филтри и без потреба од одржување
• Функции за претходно загревање и брзо ладење на камерата
• Автоматско чистење со 4 различни програми за интензитет
• Автоматско прилагодување на местото на инсталација (надморска височина, клима, итн.)
• Вратата на апаратот има двојна стаклена плоча со вентилација одзади и облога што ја рефлектира топлината.
• Вградено LED осветлување на вратата
• Подвижни страници со водилки (растојание меѓу шините 68 mm)
• Куќиште и комора изработени од нерѓосувачки челик DIN 1.4301
• Степен на заштита од влага - IPX5
• Надолжно поставување на послужавници и додатоци
• Одделен електромагнетниот вентил за мека и топла вода до 30 ° C
• Wi-Fi и LAN интерфејс за пристап до платформата ConnectedCooking